Kiedy powinienem zobaczyć się z lekarzem w sprawie moich objawów GERD?

W przypadku wystąpienia objawów wskazująch na refluks lub zgagę nie powinieneś zwlekać z wizytą specjalisty i skontaktować się z lekarzem. Płonący ból w klatce piersiowej może być objawem choroby refluksowej lub może to być coś innego, na przykład problem z sercem.

Dławica piersiowa lub bóle serca mogą być trudne do odróżnienia od choroby refluksowej

Dławica piersiowa lub ból serca mogą być trudne do odróżnienia od GERD. Wizyta u lekarza jest szczególnie wskazana, jeśli dyskomfort jest związany z dusznością, zawrotami głowy, poceniem się i/lub bólem rąk lub szczęki lub jeśli dyskomfort w klatce piersiowej jest związany z ćwiczeniami.

Osoby z czynnikami ryzyka związanymi z chorobami serca, takimi jak zawał serca w rodzinie, palacze, osoby z wysokim ciśnieniem krwi oraz osoby z wysokim cholesterolem są narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca, a każdy ból w klatce piersiowej wymaga wizyty u lekarza.

Objawy choroby refluksowej wymagające wizyty u lekarza

Zakładając, że GERD to naprawdę tylko zgaga, każde z poniższych działań wymaga wizyty u lekarza:

  1. Jeśli masz problemy z GERD przez okres dłuższy niż kilka miesięcy i regularnie przyjmujesz leki bez recepty. Możesz chcieć odwiedzić swojego lekarza, ponieważ być może lekarz będzie mógł zaproponować bardziej efektywne metody leczenia.
  2. Jeśli masz objawy GERD trzy razy w tygodniu lub częściej. Ta częstotliwość może zwiększyć komplikacje związane z GERD.
  3. Jeśli masz jakiekolwiek trudności z przełykaniem, z powodu zaklinowania się jedzenia lub płynów.
  4. Jeśli budzisz się w nocy kaszlując lub dusząc się lub doświadczasz zwiększonych objawów astmy. Może to być objawem GERD.
  5. Jeśli doświadczysz nawracających infekcji zatok przynosowych, niewyjaśnionych zmian w głosie, takich jak chrypka lub dzwonienie w uszach (zwane również szumami usznymi). Może to być nietypowy objaw GERD.

Każdy z tych objawów może być leczony i powinien być oceniony przez lekarza.

Źródła:
Choroba refluksowa przełyku
prof. dr hab. n. med. Andrzej Dąbrowski
Klinika Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zabezpieczenie antyspamowe. Rozwiąż działanie: *