GERD
Choroba refluksowa przełyku (ang. Gastroesophageal Reflux Disease, w skrócie GERD) to choroba polegająca na cofaniu się treści żołądka (pokarmu lub płynów) z żołądka do przełyku (przewodu prowadzącego z jamy ustnej do żołądka). Prowadzi do podrażnienia przełyku, co powoduje zgagę oraz inne schorzenia.
Przełyk to przewód, przez który jedzenie trafia z jamy ustnej do żołądka. Problem z prawidłowym funkcjonowaniem mięśnia dolnej części przełyku prowadzi do choroby refluksowej przełyku (GERD), która z kolei powoduje cofanie się lub odpływ treści żołądka do przełyku i jego podrażnienie.
Możesz odczuwać pieczenie w klatce piersiowej lub w gardle nazywane zgagą. Czasami możesz czuć w gardle wydzielinę z żołądka. Jest to objaw nadkwaśności. Jeżeli występuje częściej niż dwa razy w tygodniu, może być objawem GERD.
Każdy, nawet niemowlęta i dzieci, mogą zapaść na tę chorobę. Nieleczona prowadzi do dużo poważniejszych schorzeń. W niektórych przypadkach wymagane jest leczenie farmakologiczne lub operacja. Objawy mogą ustąpić pod warunkiem, że będziesz:
- Unikać alkoholu, pikantnych potraw, tłustego oraz kwaśnego jedzenia, które wywołuje zgagę
- Spożywać mniejsze posiłki
- Unikać jedzenia przed pójściem spać
- Nosić luźniejsze ubrania
- Dążyć do pozbycia się nadwagi
Przyczyny choroby refluksowej
Kiedy jesz, jedzenie przechodzi z gardła do żołądka przez przełyk (przewód, którym transportowany jest pokarm). Kiedy jedzenie znajdzie się już w żołądku, jego cofaniu zapobiega pierścień włókien mięśniowych nazywany dolnym zwieraczem przełyku lub LES (ang.lower esophageal sphincter).
Jeżeli mięśnie zwieracza nie kurczą się prawidłowo, jedzenie, płyny oraz sok żołądkowy mogą z powrotem wrócić do przełyku. Taki stan nazywa się refluksem żołądkowo-przełykowym. Refluks może powodować takie objawy,a nawet doprowadzić do uszkodzenia przełyku.
Czynniki sprzyjające chorobie refluksowej:
- Alkohol (prawdopodobnie)
- Przepuklina rozworu przełykowego (schorzenie układu pokarmowego polegające na przemieszczeniu się części żołądka powyżej przepony łączącej klatkę piersiową z jamą brzuszną).
- Otyłość
- Ciąża
- Sklerodermia
- Palenie papierosów
Objawy zgagi i refluksu żołądkowo-przełykowego mogą ulec zaostrzeniu podczas ciąży lub w czasie brania niektórych leków, takich jak:
- Leki antycholinergiczne (m.in. na chorobę morską)
- Leki obniżające ciśnienie lub przyjmowane przy chorobie serca
- Leki rozszerzające oskrzela
- Leki blokujące kanał wapniowy
- Dopamina w chorobie Parkinsona
- Progestagen przy nieprawidłowej menstruacji czy antykoncepcji
- Leki uspokajające przy bezsenności lub lękach
- Trójcykliczne leki przeciwdepresyjne
W razie jakichkolwiek podejrzeń, że któryś z Twoich leków może powodować zgagę, skontaktuj się z lekarzem. Nigdy nie wprowadzaj żadnych zmian w stosowaniu leków bez konsultacji z lekarzem.
Kiedy skontaktować się z lekarzem?
Skonsultuj się z lekarzem jeśli objawy nie ustąpią lub nasilą się pomimo zmiany stylu życia oraz leczenia farmakologicznego.
Skonsultuj się z lekarzem, gdy wystąpią u Ciebie następujące objawy:
- Krwawienie
- Duszenie się (kaszel, spłycony oddech)
- Uczucie sytości krótko po rozpoczęciu posiłku
- Częste wymioty
- Chrypka
- Utrata apetytu
- Problemy z połykaniem (dysfagia) lub ból w czasie połykania (odynofagia)
- Utrata wagi
Profilaktyka
Zapoznaj się z metodami zapobiegania zgadze, które mogą ustrzec Cię przed GERD.
Inne nazwy choroby
Trawienne zapalenie przełyku; Zapalenie przełyku z cofaniem treści żołądkowej; GERD; Chroniczna zgaga; Choroba refluksowa przełyku, Choroba refulskowa; Refluks żołądkowo-przełykowy; Dysepsja
Źródła:
Choroba refluksowa przełyku (refluks)
Prof. dr hab. Ewa Małecka-Panas, dr n. med. Anna Mokrowiecka