Przełyk Barretta

Przełyk Barretta to stan chorobowy polegający na uszkodzeniu błony śluzowej przełyku przez kwas żołądkowy. Dochodzi do zastąpienia nabłonka (prawidłowego dla tej okolicy) nabłonkiem charakterystycznym dla żołądka.

Zobacz także:

  • Refluks żołądkowo-przełykowy
  • Choroba refluksowa przełyku (GERD)

Przyczyny powstawania przełyku Barretta

W czasie jedzenia pokarm przechodzi z gardła do żołądka przez przełyk (przewód transportujący pokarm). Kiedy jedzenie jest już w żołądku, pierścień włókien mięśniowych zapobiega jego cofaniu.
Jeżeli jednak nie zamyka się wystarczająco ciasno, treść żołądka może cofać się (refluks) z powrotem do przełyku. Taki stan nazywa się refluksem żołądkowo-przełykowym.
Refluks może powodować zgagę. Może także uszkodzić śluzówkę przełyku –do tego stopnia, że zaczyna przypominać śluzówkę żołądka (przełyk Barretta).
Przełyk Barretta występuje częściej u mężczyzn niż kobiet. Jesteś bardziej narażony na pojawienie się tego schorzenia jeśli chorowałeś na GERD przez dłuższy okres czasu.
U pacjentów cierpiących na przełyk Barretta może pojawić się więcej zmian w przełyku, co może w konsekwencji spowodować dysplazję. Kiedy do tego dojdzie, ryzyko powstania raka przełyku znacznie wzrasta.

Objawy przełyku Barretta

Przełyk Barretta sam w sobie nie powoduje żadnych dolegliwości. Odpływ kwasu do przełyku, czego konsekwencją jest przełyk Barretta, często prowadzi do wystąpienia objawów zgagi, ale w rzeczywistości niewiele pacjentów je obserwuje.

Badania w celu zdiagnozowania przełyku Barretta

Jeśli objawy GERD się nasilają lub wracają pomimo zastosowanego leczenia, lekarz może zdecydować, że konieczne będzie wykonanie endoskopii.

  • Cienka rurka z kamerą na końcu jest wprowadzana przez usta do przełyku i żołądka.
  • Podczas endoskopii, lekarz może wykonać również biopsję różnych części przełyku, co pomoże zdiagnozować przełyk Barretta oraz wykluczyć zmiany rakowe.

Osoby cierpiące na przełyk Barretta znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na raka przełyku. Jednak u niewielu chorujących osób rozwija się rak. Lekarz może zalecić dodatkową endoskopię w celu wykluczenia zmian rakowych (dysplazja) lub raka.

Leczenie

Leczenie GERD

Objawy refluksu powinny ustąpić po zastosowaniu leczenia; również stan przełyku Barretta nie powinien się pogarszać. Poprawę może przynieść zmiana stylu życia oraz leczenie farmakologiczne następującymi lekami:

  • Środkami zobojętniającymi przyjmowanymi po posiłkach i przed snem.
  • Antagonistami receptorów histaminowych H2
  • Inhibitorami pompy protonowej

Zmiana stylu życia, leki i operacja antyrefluksowa mogą pomóc w chorobie GERD, ale nie spowodują, że przełyk Barretta ustąpi całkowicie.

Leczenie przełyku Barretta

Operację lub inne zabiegi zaleca się, jeżeli biopsja wykaże zmiany komórkowe prowadzące do powstania raka. Takie zmiany nazywane są dysplazją wysokiego stopnia.
Poniższe zabiegi częściowo usuwają uszkodzoną tkankę przełyku, która jest najbardziej narażona na rozwój raka.
Fotochemioterapia do leczenia wykorzystuje specjalny laser nazywany balonem przełykowym oraz lek Phortofrin.
Pozostałe zabiegi z użyciem prądu elektrycznego o częstotliwości radiowej, aby zniszczyć tkankę przedrakową.
Operacja usuwa chorą błonę śluzową.

Rokowania

Leczenie powinno znacząco zmniejszyć objawy refluksu, jednocześnie zapobiegając rozwojowi przełyku Barretta. Jednak żadne leczenie nie odwróci zmian rakowych.
Kiedy skontaktować się z lekarzem

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli:

  • Dokucza Ci zgaga dłużej niż kilka dni bądź masz trudności lub odczuwasz ból w czasie połykania.
  • Zdiagnozowano u Ciebie przełyk Barretta, a objawy uległy pogorszeniu lub pojawiły się nowe (utrata wagi, problemy z połykaniem).

Profilaktyka

Diagnoza i leczenie GERD może zapobiec przełykowi Barretta.

4 odpowiedzi na „Przełyk Barretta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zabezpieczenie antyspamowe. Rozwiąż działanie: *