Problemy z połykaniem – zapalenie przełyku, zwężenie i bliznowacenie, rak przełyku

Uszkodzenie przełyku

Częsty refluks, pojawiającą się trzy lub więcej razy w tygodniu lub długotrwałe objawy przekraczające 6 miesięcy mogą być oznaką uszkodzenia przełyku.

Zapalenie przełyku

Uszkodzenie przełyku zwane zapaleniem przełyku występuje u około połowy pacjentów, u których wykonano badanie endoskopowe.

Przełyk Barreta

Około 5-10% pacjentów może mieć przełyk Barreta. Przełyk Barreta jest zapalną zmianą w wyściółce przełyku, która może predysponować do rozwoju raka przełyku.

Bliznowacenie i zwężenie przełyku

Jeśli masz trudności z przełykaniem i doświadczasz wrażenia, że jedzenie utknęło w klatce piersiowej, powinieneś zgłosić się do lekarza. Uszkodzenie przełyku kwasem żołądkowym może spowodować bliznowacenie lub zwężenie przełyku.

Trudności w połykaniu mogą być objawem raka przełyku

Postępujące trudności w połykaniu substancji stałych, które wymagają wprowadzenia zmian w diecie, takich jak krojenie żywności na coraz mniejsze kawałki, unikanie pokarmów takich jak mięso i rozdrabnianie żywności może być oznaką problemów.

Szczególnie jeśli te objawy są związane z utratą wagi i/lub bólem w klatce piersiowej, ważne jest, aby szukać pomocy medycznej. Objawy te mogą być oznaką raka przełyku. U pacjentów z rakiem przełyku, jednym z ostatnich objawów, który może się rozwinąć jest dysfunkcyjne połykanie. Niestety powoduje to, że rak jest wykrywany w późnym lub zaawansowanym stadium.

Konieczna konsultacja lekarska

Bardzo trudne może być stwierdzenie, czy objawem trudności w połykaniu jest łagodny proces, taki jak zwężenie lub pierścień, który można łatwo leczyć, czy też rak przełyku. Dlatego bardzo ważne jest, aby lekarz ocenił wszelkie problemy z połykaniem, tak aby można było szybko zdiagnozować i leczyć ich przyczynę.

Źródło:
Rak przełyku
dr n. med. Wojciech Wysocki
Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Krakowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zabezpieczenie antyspamowe. Rozwiąż działanie: *