Uszkodzenie przełyku
Częsty refluks, pojawiającą się trzy lub więcej razy w tygodniu lub długotrwałe objawy przekraczające 6 miesięcy mogą być oznaką uszkodzenia przełyku.
Zapalenie przełyku
Uszkodzenie przełyku zwane zapaleniem przełyku występuje u około połowy pacjentów, u których wykonano badanie endoskopowe.
Przełyk Barreta
Około 5-10% pacjentów może mieć przełyk Barreta. Przełyk Barreta jest zapalną zmianą w wyściółce przełyku, która może predysponować do rozwoju raka przełyku.
Bliznowacenie i zwężenie przełyku
Jeśli masz trudności z przełykaniem i doświadczasz wrażenia, że jedzenie utknęło w klatce piersiowej, powinieneś zgłosić się do lekarza. Uszkodzenie przełyku kwasem żołądkowym może spowodować bliznowacenie lub zwężenie przełyku.
Trudności w połykaniu mogą być objawem raka przełyku
Postępujące trudności w połykaniu substancji stałych, które wymagają wprowadzenia zmian w diecie, takich jak krojenie żywności na coraz mniejsze kawałki, unikanie pokarmów takich jak mięso i rozdrabnianie żywności może być oznaką problemów.
Szczególnie jeśli te objawy są związane z utratą wagi i/lub bólem w klatce piersiowej, ważne jest, aby szukać pomocy medycznej. Objawy te mogą być oznaką raka przełyku. U pacjentów z rakiem przełyku, jednym z ostatnich objawów, który może się rozwinąć jest dysfunkcyjne połykanie. Niestety powoduje to, że rak jest wykrywany w późnym lub zaawansowanym stadium.
Konieczna konsultacja lekarska
Bardzo trudne może być stwierdzenie, czy objawem trudności w połykaniu jest łagodny proces, taki jak zwężenie lub pierścień, który można łatwo leczyć, czy też rak przełyku. Dlatego bardzo ważne jest, aby lekarz ocenił wszelkie problemy z połykaniem, tak aby można było szybko zdiagnozować i leczyć ich przyczynę.
Źródło:
Rak przełyku
dr n. med. Wojciech Wysocki
Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Krakowie