Czy głębokie oddychanie przeponą złagodzi refluks?

Wzmocnienie mięśni przepony wokół dolnego zwieracza przełyku może pomóc w złagodzeniu objawów refluksu.

Co by było, gdyby ulga od refluksu była tak prosta, jak wzięcie kilku głębokich oddechów?

Zgodnie z ostatnimi badaniami, jeśli masz lekki refluks żołądkowo-przełykowy (GERD), twój oddech może odgrywać rolę w ogólnym planie leczenia. Badanie opublikowane w The American Journal of Gastroenterology wykazało, że uczestnicy, którzy nauczyli się technik oddechowych wzmacniających przeponę, mieli z czasem mniej epizodów refluksu niż ci, którzy nie przeszli szkolenia.

Uważa się, że połykanie powietrza przyczynia się do refluksu, a może się to odbywać poprzez szereg codziennych nawyków, takich jak łykanie jedzenia lub branie płytkich, szybkich oddechów. Według naukowców, stosowanie technik oddechowych pomoże wzmocnić mięśnie otaczające dolny zwieracz przełyku, który kontroluje przepływ treści żołądkowej.

Stres jest główną przyczyną złych nawyków oddechowych i wielu innych problemów zdrowotnych. Nauczenie się bardziej świadomego i prawidłowego oddychania może pomóc w zmniejszeniu stresu i niepokoju, a także przynieść ulgę w chorobie refluksowej.

Głębokie oddychanie, w celu łagodzenia objawów refluksu

Nie potrzebujesz recepty, żeby spróbować lepszych technik oddechowych. Spróbuj poniższych sposobów, które pozwolą skupić się na oddychaniu w celu złagodzenia zgagi:

  • Oddychaj wolniej i głębiej. Kiedy jesteś zestresowany, twój oddech staje się płytszy. Stań się bardziej świadomy swojego oddechu w ciągu dnia, aby móc go spowolnić, gdy czujesz się bardziej niespokojny.

  • Spróbuj zajęć z jogi lub medytacji. Obie te dyscypliny kładą nacisk na powolny i głęboki oddech poprzez zwiększenie świadomości swojego oddechu i ciała. Być może nie zawsze będziesz w stanie stosować dokładne techniki (np. niektóre ćwiczenia jogicznego oddechu mogą nie być odpowiednie w miejscu pracy), ale poznasz i nauczysz się narzędzi wzmacniających Twój oddech.

  • Naucz się oddychać przeponą. Oto jak zrobić to zdrowe głębokie oddychanie: Zacznij od wygodnego siedzenia i normalnego oddychania. Połóż jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu. Oddychaj głęboko przeponą, tak aby ręka na brzuchu poruszała się, a ręka na klatce piersiowej nie. Wyobraź sobie, że powietrze wchodzi nisko w kierunku brzucha, a nie wysoko w klatce piersiowej.

  • Jedz i pij wolniej. To zmniejszy ilość powietrza, które trafia do twojego żołądka, a nie do płuc.

  • Nie pal. Palenie papierosów łączy się z refluksem i utrudnia Ci pełne i prawidłowe oddychanie.

Siedzenie prosto i nauka oddychania nieco głębiej i wolniej może nie wystarczyć to zwalczenia objawów refluksu, ale to podejście, nie ma skutków ubocznych. A co najważniejsze, możesz spróbować już teraz.

Regularnie stosuj zaproponowane techniki i podziel się swoimi efektami i wnioskami w komentarzu.

Źródła:
Bruno Bordoni, Emiliano Zanier; Anatomic connections of the diaphragm: influence of respiration on the body system Journal of Multidisciplinary Healthcare 2013
Janusz Kocjan, Mariusz Adamek, Bożena Gzik-Zroska, Damian Czyżewski, Mateusz Rydel; Network of breathing. Multifunctional role of diaphragm: a review. Journals via medica s. 224-232 2017
Adam Bochenek Michał Reicher; Anatomia człowieka t. 2, s. 143-155 Warszawa 201
Sanda Osipiuk – Sienkiewicz Oddech w stresie, Warszawa 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zabezpieczenie antyspamowe. Rozwiąż działanie: *