Operacja antyrefluksowa wykonywana jest w celu naprawienia nieprawidłowości funkcjonowania dolnych mięśni przełyku (przewodu łączącego gardło z żołądkiem). Problemy z prawidłowym funkcjonowaniem tych mięśni prowadzą do choroby refluksowej przełyku (ang. gastroesophageal reflux disease, w skrócie: GERD)
Operacja może również pomóc w leczeniu przepukliny rozworu przełykowego.
Opis
Choroba refluksowa przełyku (GERD) to schorzenie polegające na nieprawidłowym cofaniu się pokarmu lub kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Refluks może wywoływać zgagę oraz inne nieprzyjemne objawy. Pojawia się, gdy mięśnie znajdujące się przy połączeniu żołądka z przełykiem nie kurczą się prawidłowo.
Przepuklina rozworu przełykowego pojawia się, gdy naturalny otwór w przeponie, przez który przechodzi przełyk, jest nadmiernie rozciągnięty. Przepona to warstwa tkanek mięśniowych położona pomiędzy klatką piersiową a brzuchem. Powiększony otwór w przeponie może spowodować przedostanie się części żołądka do klatki piersiowej. Taka przypadłość to przepuklina rozworu przełykowego, która może pogorszyć objawy GERD.
Zabieg zwany fundoplikacją to najczęściej wykonywany rodzaj operacji antyrefluksowej.
Przebieg zabiegu:
- Chirurg najpierw zszywa przepuklinę, aby zmniejszyć otwór w przeponie, tak, żeby zapobiec przemieszczeniu się części żołądka przez otwór do klatki piersiowej.
- Niektórzy chirurdzy dla większego bezpieczeństwa umieszczają w operowanym miejscu kawałek siatki.
- Następnie górna część żołądka zostaje owinięta wokół dna przełyku i przyszyta za pomocą szwów. W ten sposób powstaje ciśnienie na dnie przełyku, co pomaga zapobiec cofaniu się pokarmu i kwaśniej treści żołądkowej.
Operacja przeprowadzana jest pod znieczuleniem ogólnym (pacjent śpi, nie czując bólu). Trwa zazwyczaj 2 – 3 godziny.
Rodzaje operacji:
- Operacja metodą otwartą. Chirurg wykonuje cięcie w okolicy żołądka (na brzuchu). W niektórych przypadkach, aby unieruchomić żołądek, chirurg wyprowadza z niego przez ścianę brzucha specjalną rurkę, Rurkę usuwa się, gdy tylko przestaje być potrzebna.
- Operacja laparoskopowa: Chirurg wykonuje od 3 do 5 niewielkich nacięć na brzuchu. Następnie wprowadza laparoskop (elastyczną, cienką rurkę z małą kamerą na końcu) przez jedno z nacięć, oraz inne narzędzia przez pozostałe otwory. Laparoskop jest połączony z monitorem telewizyjnym znajdującym się w sali operacyjnej. Dzięki temu chirurg widzi wnętrze brzucha, co pozwala na wykonanie operacji. Chirurg może zmienić metodę zabiegu na operację otwartą jeżeli nastąpi krwawienie, stwierdzi występowanie licznychzrostów pozostałych po poprzednich zabiegach, lub gdy pacjent ma nadwagę.
Fundoplikacja wewnątrznaczyniowa jest nowym zabiegiem zapobiegającym refluksowi. Przeprowadza się go za pomocą specjalnej kamery umieszczonej na elastycznym wzierniku – endoskopie, który wprowadza się do przełyku przez usta.
W miejscu, gdzie przełyk łączy się z żołądkiem lekarz umieszcza niewielkie klipsy, które zapobiegają nieprawidłowemu cofaniu się pokarmu lub kwaśnej treści żołądkowej do przełyku.
Kiedy konieczna jest operacja?
Lekarz może zalecić operację, gdy:
- Zażywanie leków przynosi poprawę przy zgadze, ale mimo to nie chcesz kontynuować leczenia farmakologicznego. Objawy zgagi: uczucie pieczenia w żołądku, czasem także w gardle i klatce piersiowej, odbijanie lub gazy oraz problemy z połykaniem.
- Część żołądka przedostanie się do w klatki piersiowej lub okręca się wokół własnej osi. Nazywa się to przepukliną rozworu przełykowego.
- Cierpisz na chorobę refluksową przełyku, która wywołuje inne poważne schorzenia m.in. zwężenie przełyku, wrzody przełyku oraz jego krwawienie.
- Cierpisz na chorobę refluksową przełyku, zachłystowe zapalenie płuc (choroba płuc powstała na skutek dostania się do płuc treści żołądka), chroniczny kaszel lub chrypkę.
Powikłania
Możliwe powikłania po narkozie:
- Problemy z oddychaniem, w tym zapalenie płuc
- Problemy z sercem
- Niepożądane reakcje na leki
Możliwe powikłania po jakiejkolwiek operacji:
- Krwawienie
- Zakażenie
Możliwe powikłania po operacji antyrefluksowej:
- Problemy z oddychaniem wskutek np.odmy opłucnowej. Występują rzadko.Uszkodzenie żołądka, przełyku, wątroby lub jelita cienkiego. Występuje bardzo rzadko.
- Rozdęcie gazem żołądka, co utrudnia odbijanie i wymiotowanie. Powoduje także wzdęcia po jedzeniu. U większości chorych te objawy z czasem ustępują.
- Dysfagia, czyli ból i trudności w przełykaniu.. Objaw ten ustępuje zwykle w okresie do 3 miesięcy po zabiegu.
- Nawrót przepukliny.
Przed zabiegiem
Lekarz może Cię zapytać o wykonanie następujących badań:
- Badanie krwi (morfologię, elektrolity lub badanie wątroby)
- Manometria przełyku (do pomiaru gazów) lub pH-metria (do pomiaru kwaśności w przełyku)
- Endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego. Prawie wszyscy chorzy przeszli to badanie przed operacją.Wykonanie tego badania jest niezbędne.
- RTG przełyku
Zawsze należy powiadomić lekarza lub pielęgniarkę o tym czy:
- Istnieje prawdopodobieństwo, że jesteś w ciąży. Przyjmujesz jakiekolwiek lekarstwa, suplementy lub zioła kupione bez recepty.
Tydzień przed operacją:
- Leki takie jak aspiryna, ibuprofen (Advil, Motrin), witamina E, klopidogrel (Plavix), warafyna (Coumadin), oraz inne leki i suplementy zaburzające krzepnięcie krwi powinny być odstawione na kilka dni lub tydzień przed planowanym zabiegiem.
- Zapytaj lekarza, które leki powinieneś przyjąć w dniu operacji.
W dniu operacji:
- Po północy w noc poprzedzającą operację nic nie pij i nie jedz.
- Jeżeli musisz zażyć leki, popij je łykiem wody.
- Dzień przed zabiegiem zaleca się kąpiel pod prysznicem.
Lekarz lub pielęgniarka poinformują Cię, kiedy powinieneś pojawić się w szpitalu.
Po operacji
Pacjenci po laparoskopii spędzają zwykle w szpitalu od 1 do 3 dni. Ci, którzy przeszli operację metodą otwartą mogą pozostać w szpitalu nawet 2 – 6 dni.
Większość wraca do pracy po 2 – 3 tygodniach po laparoskopii lub po 4 – 6 tygodniach po operacji metodą otwartą.
Rokowania
Operacja antyrefluksowa jest bezpieczna. Zgaga oraz inne objawy powinny ustąpić po zabiegu. Jednak niektórzy wciąż będą musieli zażywać odpowiednie lekarstwa.
Niekiedy pacjenci wymagają ponownej operacji wskutek nowych objawów refluksu lub problemów z połykaniem. Może się to zdarzyć, jeżeli żołądek zostanie zbyt ciasno owinięty wokół przełyku, owinięcie się poluzuje lub przepuklina rozwinie się na nowo.
Alternatywne nazwy badania:
Fundoplikacja; Fundoplikacja Nissena; Fundoplikacja Belseya (Mark IV); Fundoplikacja Toupeta; Fundoplikacja Thala; Operacja przepukliny rozworu przełykowego; Fundoplikacja wewnątrznaczyniowa
8 odpowiedzi na „Operacja antyrefluksowa”